Vokietijos teisės aktai padės išvengti blackouto

Paskelbta: .

Vokietija priėmė teisės aktus, siekdama užkirsti kelią elektros energijos tiekimo nutraukimui.

Po Fukušimos katastrofos Japonijoje, Vokietija pradėjo brangiai kainuojantį pasitraukimą iš branduolinės energetikos ir ėmė plėsti žalios elektros energijos gamybos pajėgumus iš saulės ir vėjo, tačiau tai užkrovė naštą elektros tinklams, nes ši iš atsinaujinančių išteklių gaminama elektra tiekiama su pertrūkiais.

Siekdama paskatinti elektros gamintojus ir tinklo operatorius prisitaikyti prie šio nenuspėjamų naujų energijos rūšių derinio, vyriausybė kuria kompleksinę taisyklių ir paskatų sistemą, skirtą išlaikyti galios srautą nepriklausomai nuo oro sąlygų.

Politinės atsakomosios priemonės turi pasaulinę reikšmę, nes politikai ir elektros energetikos sektoriaus investuotojai visame pasaulyje stebi kaip Vokietija atlieka žaliosios elektros integracijos užduotį.


Tačiau naujoji sistema taip pat yra kritikuojama, nes išlaidos bus perduotos vartotojams. Mokesčiai ir skatinamieji supirkimo tarifai jau padvigubino gamybos ir perdavimo išlaidas, kurios perkeltos į galutines sąskaitas.

Vietos elektros energetikos įmonių asociacija VKU įspėjo, kad kaštai buvo perkelti vartotojams daug negalvojant. "Be sąžiningo informavimo piliečiai nežino, kiek ir kur susidaro išlaidų", - sakė VKU asociacijos direktorius Hans-Joachim Reck.

"Jie turi teisę žinoti pinigų sumą, kurią jie turi mokėti už paramą naudojamai atsinaujinančių išteklių energijai ir dėl to būtinai tinklo plėtrai", - pridūrė jis.

Ataskaitoje, šią savaitę perspėjama, kad kritinių situacijų elektros tinkluose skaičius patrigubėjo praėjusią žiemą ir augo šiais metais, didindamas riziką pramonei ir namų ūkiui likti be elektros.

Ketvirtadienį priimti teisės aktai nustato sistemą, pagal kurią tinklo operatoriai turėtų sutarti tiekimo sąlygas su stambiais pramonės vartotojais.

Papildomi elektros gamybos pajėgumai

Tiems vartotojams, kurie sutinka būti pasirengę riboti jų vartojimą, jei sutriktų elektros tiekimas ekstremalių situacijų metu, bus mokama kompensacija.

Pagal šią priemonę buvo užsitikrinta 3000 megavatų (MW) galios papildomų pajėgumų  - lygiaverčiai trijų didelių anglimi kūrenamų elektrinių.

Kompanijos, tokios kaip aliuminio lydymo gamyklos gaus 20.000 € ($ 25,820) už MW per metus, jei sutiks su potencialia elektros tiekimo nutraukimo galimybe ir nuo 100 iki 500 eurų už megavatvalandę (MWh),  jei krizinė situacija iš tikrųjų materializuojasi.

Pagal antrąją numatytą priemonę, elektrinių operatoriai privalo nuo 2013 m. pranešti valstybės institucijoms prieš metus, iš anksto, jei jie planuoja uždaryti įrenginius. Energetikos reguliatoriui deklaravus tokias elektrines „svarbiomis sistemai, jis gali reikalauti, kad elektrinės nebūtų uždaromos dar penkeriems metams.

Operatoriams turėtų būti apmokamos eksploatavimo išlaidos, ir jie galėtų parduoti savo galią „dieną prieš“ rinkoje.

Trečiasis ketvirtadienį priimto paketo klausimas susijęs su finansiniais įsipareigojimais, kuriuos tinklo operatoriai turės sumokėti, jei jungtys į jūros vėjo jėgainių parkus, turinčius Vyriausybės palankumą, vėluoja. Išlaidos bus perkeltos vartotojams.

Šie įsipareigojimai buvo priimti, kaip priemonė, kuria būtų užtikrintas Jūros vėjo elektrinių projektų tęstinumas, kurių realizavimas vilkinamas ir kompanijos "EnBW „RWE ir Danijos „Dong“ atsisakė į juos investuoti, kaip buvo anksčiau planuota.

Teisės aktai, taip pat skirti kovai su esminiu klausimu, kad šiluminės jėgainės vis dar reikalingos uždengti atsinaujinančių išteklių elektros gamybos spragas, tačiau pajamos iš tokių elektrinių, ypač senų dujinių elektrinių, sumažėjo nuo didelės atsinaujinančių energijos išteklių elektros energijos apimties.

Tai sumažina gana neefektyvios elektrinės darbo laiką, kada ji gali būti eksploatuojama, nes žalioji elektros energija yra traktuojama kaip preferncinė ir turi būti patiekiama į rinką, kai yra pagaminta.

Kompanija E.ON atsakė į tai atsisakydama šiluminių elektrinių projektų ir darbo tuščiąja eiga.

Anksčiau šį mėnesį, "E.ON pareiškė, kad ji „padės į lentyną“ 1000 MW galios  Irsching 3 ir Staudinger 4 blokus ir ekspoatuos tik du blokus, kaip rezervinius.

Vokietijos elektros kaina dabar yra viena didžiausių Europoje. 23.000 Vokietijos vėjo turbinų ir milijonų saulės šviesos elektros energijos elektrinių maksimali galia yra 31 GW, kuri sudaro ketvirtį Vokietijos vidutinės elektros energijos paklausos, tačiau atsinaujinančių energijos išteklių vidutinė tiekiama į tinklus galia sudaro apie 5 GW.